پمپ چیست؟

پمپ وسیله‌ای است که به صورت مکانیکی به وسیله افزایش فشار در مایعات، باعث بالا رفتن و یا پایین رفتن آن سیال می‌شود. پمپ ها این انرژی مکانیکی را از یک موتور دریافت می‌کنند و به سیال در حال عبور انتقال می‌دهند و از این طریق باعث افزایش فشار سیال بعد از خروج از پمپ می‌شوند. پمپ‌ها در صنایع متفاوت کاربردهای مختلف و بسیاری دارند. همچنین در انواع پمپ‌ها از انرژی‌های مختلفی استفاده می‌شود که ممکن است به صورت کاربرد دستی، برقی، نیروهای باد و همچنین موتورهای دورن‌سوز باشد. اندازه‌های میکروسکوپی پمپ‌ها برای پزشکی پر کاربرد می‌باشد و ابعاد بزرگ‌تر آن نیز جهت موارد صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


هد یا فشار پمپ

هد یا فشار پمپ به این معنی می‌باشد که آن پمپ تا چه ارتفاعی می‌تواند سیالی را که تحت فشار است بالا ببرد. هد برای پمپ‌های سانترفیوژ بر حسب متر یا فوت می‌باشد و برای پمپ‌های روتاری و جا‌به‌جایی مثبت میزان هد بر حسب bar، PSI و کیلو پاسکال محاسبه می‌شود.
انواع پمپ

پمپ‌های آب و آبرسانی از نظر سایز و اندازه، نوع و جنس پروانه و بدنه، نوع عملکرد و کاربرد و … بسیار متنوع هستند که شامل پمپ‌های کوچک خطی تا پمپ‌های بزرگ توربینی هستند.

پمپ‌ها به طور کلی می‌توان گفت شامل پمپ‌های دینامیکی و جابه‌جایی مثبت هستند.

پمپ‌های جابه‌جایی مثبت شامل پمپ‌های دورانی و رفت و برگشتی هستند و انواع آنها به صورت زیر می‌باشد:

پمپ دورانی شامل  پمپ دنده‌ای، پمپ لوپ، پمپ پیش رونده خلاء، پمپ اسکرو و پمپ پره‌ای می‌باشد.

 پمپ رفت و برگشتی نیز شامل پمپ پیستونی شناور و پمپ دیافراگمی می‌شود.


عملکرد پمپ دورانی

در پمپ‌های دورانی جابجایی سیال به وسیله حرکت دورانی چرخ دنده و میل بادامک و یا پره‌ها انجام می‌شود.


عملکرد پمپ رفت و برگشتی

در پمپ‌های رفت و برگشتی منتقل کردن انرژی به صورت دوره‌ای صورت می‌گیرد. در این پمپ‌ها همچنین نیروی محرک اکثراً الکترو موتور می‌باشد. عملکرد پمپ‌های رفت و برگشتی به این گونه است که با حرکت کردن پیستون به یک سو، در درون سیلندر مکشی رخ می‌دهد و باعث مکش سیال به داخل دریچه می‌شود. سپس با برگشتن پیستون این سیالی که مکش شده است از طریق یک دریچه دیگر به سمت بیرون هدایت می‌شود. جهت سیالاتی که ویسکوز هستند و یا روغنی‌اند پمپ‌های رفت و برگشتی کاربرد دارند